Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Toto FAQ popisuje řešení situace, kdy interní čtečka karet, typicky 125kHz, ale obecně i 13.56MHz, nereaguje na přiložení karty, zatímco zbytek interkomu funguje správně.

V každém případe se vždy prosím ujistěte, že máte aktuální firmware v interkomu.

Když restart nepomůže.

 • Je modul čtečky správně připojený k interkomu? Vidíte jej přes webové konfigurační rozhraní v části Extendery, nebo vidíte menu spojená se čtečkou? Kupříkladu u interkomu Vario nebo Force, v části Spínače je možné vidět výstupy integrované na čtečce v roletových menu jenom pokud je čtečka připojena.
 • Používáte správné karty? Karta pracující na frekvenci 125kHz je neviditelná pro 13.56MHz čtečku a naopak. Pro kontrolu zkuste tuto kartu případně použít na jiné čtečce stejné frekvence. U 125kHz HID Proximity zkontrolujte typ karty, HID karet je více typů a čtečka čte jenom ty podle nastavení.
 • Vidíte události pocházející ze čtečky v části Status, nebo v syslogu? Jestli ano, pak to znamená, že čtečka funguje správně. Problém pak může být se signalizací, například hlasitost stažená na minimum.

Když restart pomůže, ale jenom na pár hodin a pak se čtečka opět zasekne, někdy již po prvním sepnutí zámku.

 • Rušení jinou čtečkou - Zkontrolujte zda v blízkosti čtečky není jiná čtečka. Zvláště u 125kHz čteček nedoporučujeme instalaci jiných čteček blíže než 50cm, mohli by se vzájemně rušit. Pokud si instalace vyžaduje čtečky takhle blízko, zkuste je odstínit instalací na kovové podložky nebo drátěnou sítí.
 • Impuls od zámku - po sepnutí zámku, cívka v zámku generuje vybíjecí impuls, který se vybije přes samotný interkom, resp. jeho výstup. Pokud je impuls příliš velký, může způsobit zaseknutí čtečky.
  • Přeuspořádejte kabely od zámku. Pokuste se je vést co nejdál od samotné čtečky. Pokud jsou kabely příliš dlouhé, nesmotávejte je v interkomu, buď je zkraťte nebo je uložte do intalační krabice ve zdi mimo samotný interkom. Smyčky na vedení způsobují elektromagnetické pole.
  • Používejte nízkoodběrové zámky - generují menší vybíjecí impuls.
  • Na svorky zámku připojte diodu. Pro napětí, které ovládá zámek musí být v závěrném směru, aby nezkratovala výstup z interkomu. Její připojení nesmí ovlivnit běžnou funkci zámku, ale proteče přes ni vybíjecí impuls generovaný cívkou zámku. Dioda by měla být co nejblíže zámku, ideálně přímo na svorkách zámku. Dioda by měla být minimálně 1A/1000V, například typy 1N4007 nebo 1N5408